Gastdocent Marc Montauban: meer instroom door gastlessen
Al bijna 10 jaar is Marc Montauban gastdocent in het voortgezet onderwijs namens Infra Bindt. Z’n grootste drijfveer? De liefde voor het vak in al z’n facetten, klein en groot. En ook: de behoefte aan meer aanbod. Zijn rol is betekenisvol: de instroom in infraopleidingen neemt weer toe, mede dankzij de gastdocenten en hun enthousiasmerende lessen!
“Civiele techniek vind ik fantastisch om over te vertellen. Het is niet alleen wat je buiten ziet, er zit een hele wereld achter”, zegt Marc, projectbeheerser/planner bij de gemeente Beverwijk. “Wat je binnen bedenkt, zie je een jaar of wat later buiten. De buurt is mooier en bereikbaarder en er is minder parkeeroverlast. De leefbaarheid neemt toe. Het is een prachtig vak, maar het beeld is vaak anders. Op onze vacature voor tekenaar kwamen vooral zij-instromers af. Door vergrijzing en de lage instroom is het aanbod in onze sector klein en deze schaarste gaat de hele keten door.”
De impact van een gastles
“Per jaar geef ik een wisselend aantal gastlessen. De vijf scholen in de regio en een school voor bijzonder onderwijs in Haarlem neem ik elk jaar voor mijn rekening en verder als het past in mijn agenda. De reactie van leerlingen is heel verschillend en afhankelijk van het tijdstip van de les, de school en de locatie. We planten een zaadje en daar komt soms iets uit. Als in een klas tien kinderen schoonheidsspecialiste willen worden, bereik je niet zoveel. Als leerlingen na afloop naar me toekomen voor extra informatie, heb ik mijn doel bereikt. Dat motiveert enorm!”
Inhoudelijke lessen
Infra Bindt levert een volledig pakket om de les te draaien: een powerpointpresentatie, houten latjes om vmbo/mavo-leerlingen een brug te laten bouwen en tekenmateriaal om havo/vwo-leerlingen een woonwijk te laten inrichten. De presentatie maak je je wat Marc betreft eigen om enthousiast te kunnen praten. Hij denkt mee over de nieuwe opzet om nog beter aan te sluiten op de behoefte.
“Een gastles is elke keer anders door de vragen die worden gesteld, dat maakt het zo leuk, maar je moet de intrinsieke motivatie hebben om het te doen. De kern van mijn verhaal is dat je al met civiele techniek te maken hebt als je je ogen opent. Denk aan de internetverbinding die je voor je telefoon gebruikt. Jonge mensen slaan aan op drone piloot of game designer, maar drones en 3D zijn ook steeds belangrijker in onze sector. Dat geldt ook voor elektrotechniek. Met verschillende achtergronden kun je dus aan de slag.”
De impact van en op een gastdocent
“Als gastdocent leer je wat de jeugd bezighoudt en motiveert. Die ervaring neem ik mee in mijn werk. Ook heb ik meer respect gekregen voor het onderwijzende vak. Als gastdocent hebben we impact, want het aantal leerlingen in de infra-opleidingen stijgt gelukkig weer.“



